Skip to main content
Nyheter

Kobe Bryants tröja från 1996 såldes för 7 miljoner dollar på auktion

Kobe Bryant bar den tröjan under sin rookiesäsong 1996.
Javier Escribano Editor Spain Uppdaterad 25 april 2025

Kobe Bryants debutjeresey, som han bar under sin första säsong med Los Angeles Lakers, har sålts för 7 miljoner dollar på auktionshuset Sotheby's i New York i torsdags. Även om det inte precis är rekordbeloppet för en sporttröja som setts på en auktion (rekordet är från basebollspelaren Babe Ruth, 24 miljoner dollar, medan Michael Jordans NBA-finaltröja från 1998 såldes för 10,1 miljoner dollar och Maradonas Argentina-tröja från VM 1986 såldes för 9,3 miljoner dollar) visar det fortfarande den kärlek och respekt som den omhuldade spelaren får. som spelade i 20 år i Los Angeles Lakers.

https://x.com/kbadenhausen/status/1915513513872679006

Kobe Bryant, som dog i en helikopterkrasch för fem år sedan, tillsammans med åtta andra personer inklusive sin dotter Gianna, debuterade med Lakers 1996. Den judenyen är den autentiska som Bryant bar det året, fotomatchad till sju matcher och hans mediadag, rapporterade Reuters.

Det slår rekordet för det högsta belopp som betalats för ett Bryant-samlarobjekt, och överträffar en signerad jeresey som han bar 2008, såld för 5,85 miljoner dollar.

Editor Spain Javier Escribano wrote for Gamereactor from 2024, covering sport alongside video games and world news. His work appeared on the Spanish and international editions.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2024 · 4 830 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.