Skip to main content
Nyheter

Arsenals Olivia Smith blir den nya dyraste spelaren i damfotbollen

Smith ansluter efter ett år i Liverpool och slutade sjua i Women's Super League.
Javier Escribano Editor Spain 17 juli 2025

Arsenal, nuvarande Europamästare i damfotboll (och därmed en av de första klubbarna att kvalificera sig till Women's Champions Cup 2026 och Women's Club World Cup 2028) har slagit ett nytt rekord inom damfotboll: den största summan som någonsin betalats ut för en kvinnlig fotbollsspelare i historien. Spelaren är Olivia Smith, 20-årig kanadensisk fotbollsspelare som förra året spelade för Liverpool.

Smith började sin professionella karriär 2022 i North Toronto Nitros, men forwarden flyttade snabbt till Europa, först till Sporting Lissabon och sedan till Liverpool. Under de kommande fyra åren kommer hon att betala för Arsenal, efter att Gunners betalat 1 miljon pund, och är den första kvinnliga fotbollsspelaren någonsin att nå sjusiffriga belopp (i pund). Det är 1 156 430 euro i EUR, 1,3 miljoner dollar i USD.

Det tidigare rekordet som världens dyraste fotbollsspelare innehades av Naomi Girma när Chelsea köpte henne från San Diego Wave för 883 000 pund (1 miljon dollar). Som Reuters påpekar var det 1979 som den första herrfotbollsspelaren som såldes för över 1 miljon pund var Trevor Francis, från Birmingham City till Nottingham Forest 1979.

https://x.com/ArsenalWFC/status/1945785662688629040

Smith gjorde 9 mål på 25 matcher förra året för de röda, men det var inte deras bästa säsong, då Liverpool slutade sjua i Women's Super League. Arsenal slutade tvåa bakom Chelsea, men lyfte sin andra Champions League-titel genom att besegra favoriterna FC Barcelona.

– Det är ett privilegium och en ära att skriva på för Arsenal, sa Olivia när hon skrev på sitt kontrakt. Det är min dröm att tävla om de största titlarna här i England och i Europa och jag är exalterad över att komma igång och bidra till att göra det här med Arsenal. Atmosfären som supportrarna skapar på Emirates Stadium är otrolig och jag kan inte vänta på att ha den bakom mig nu."

Editor Spain Javier Escribano wrote for Gamereactor from 2024, covering sport alongside video games and world news. His work appeared on the Spanish and international editions.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2024 · 4 830 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.