Jag känner mig direkt obscent gammal när jag slås av det faktum att originalfilmen som denna nyversion är baserad på, precis fyllde 28 år. Jag var väl redan fyllda 56 när originalfilmen med Hollywoods snyggaste tweens sprang runt och försökte undvika death-by-fiskekrok och även om allt gammal ska göras på nytt just nu, var denna sörja en av filmerna som jag trodde skulle moderniseras allra sist.
Många vrålande, gråtande kvinnoansikten blir det.
I Know What You Did Last Summer är ju i grunden bara en hopplöst fantasilös mix av 89% Scream, men utan den svarta humorn eller finessen ur den första filmen, och 11% usel Halloween-kopia. Ungdomar blir jagade av en maskerad mördare medan vi som publik sitter och kliar oss i peruken över vem som kan tänkas gömma sig bakom masken, eller under sydvästen i det här fallet. Nyversionen är producerad av Sony, regisserad av kvinnan bakom Thor: Love and Thunder-manuset och de extremt få förtjänsterna som fanns i originalet, är här som bortblåsta. I 1997 års version utgörs ju premissen av att ett gäng bortskämda snorungar råkar köra på en uteliggare som dör av sviterna efter olyckan, som de sedan mörkar, ljuger om och försöker låtsas som om det aldrig har skett. Mördaren känner till deras hemska hemlighet och i ett slags ursinnigt hämnd-spree avser han att stycka samtliga fem high school-stroppar.

Freddie Prinze Jr. gör comeback här och påminner i sina få scener mer om Tommy i The Room än något annat. Don't quit your day-job, Jr.
I nyversionen lyckas den ytterst aningslösa Jennifer Kaytin Robinson inte ens kopiera grundsynopsis utan i ett försök att bygga någon slags egensinnigt originell premiss missförstår mördarens simpla drivkraft och ungdomarnas plågade hemlighetsmakeri. Detta eftersom de inte längre råkar köra över en luffare för att sen mörka det, utan för att starten på denna hopplösa nyversion innefattar en vårdslös pickup-förare som bevisligen brassar 100 km/h för snabbt med gammal flakbil på nattsvart kustväg och via sin egen oförsiktighet råkar köra ihjäl sig själv. Detta efter att samtliga fem ungdomar försökt rädda honom, med ett par olika medel. På så sätt känns upplägget till händelseförloppet som följer i det närmaste absurt eftersom "Jag vet vad du gjorde förra sommaren" i det här fallet i grunden bara handlar om att de bortskämda ungdomarna försökte rädda ett fartgalet fyllo som körde ihjäl sig.
Resten av den här filmen är såklart vedervärdig, rakt igenom. Ungdomarna erbjuder samma typ av skärpa sitt skådespeleri som Conny gör i den lokala nyårsrevyn och mängden fantasilösa, trötta, dumma scener med vrålande, gråtande unga kvinnor som springer för sitt liv men gör det i 4 km/h och snubblar på varenda mattkant - når nya maxnivåer här. Om du vill se en usel nyversion på en redan nonsensaktig slasher som ingen någonsin brytt sig om, är detta helt klart filmen för dig.