Skip to main content
Gamereactor Films Dum & ännu dummare
Films

Dum & ännu dummare

Dumskallarna Harry och Lloyd är tillbaka. Men tyvärr visar sig uppföljaren till en av nittiotalets roligaste filmer vara en besvikelse.
Johan Bergström d.ä 26 maj 2004

Dum & Dummare satte nytt rekord i plumpa kiss och bajs-skämt, något som Farrellybröderna sedan inte själva lyckats överträffa. I denna uppföljare är det inte längre bröderna Farrelly som står för regin. Och varken Jim Carrey eller Jeff Daniels finns med på rollistan. Dum & ännu dummare utspelar sig ungefär tio år innan den första filmen och meningen med den här onödiga uppföljaren är att visa hur det gick till när ärthjärnorna först träffades. Året är 1986 och Harry och Lloyd träffas av en händelse då de studerar vid samma high-school. Givetvis leder deras påbörjade vänskap till oändliga dumheter och diverse konstiga situationer.

Problemet med den här uppföljaren är att den nästan aldrig är rolig. Det hjälps inte att den första halvtimmen är okej, och att Eric Christian Olsen och Derek Richardson gör bra ifrån sig som unga versioner av Harry och Lloyd då resten av filmen känns tjatig, tråkig och meningslös. Bröderna Farrelly sitter säkert ihopkrupna i en mörk källare och gråter vid det här laget.

Fullständig profil 68 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.