Filmen:
Sex Tape ska tydligen vara en komedi. Det står överallt. På IMDB. På Youtube. På filmens baksida. Men trots dessa överväldigande och smått obestridliga bevis över genretillhörighet lyckades jag inte hitta en endaste underhållande sekund under de dryga 90 minuter som filmen klockar in på. Faktum är att jag haft roligare under såväl långa tandläkarbesök som vid borttappade bagage efter långa flygningar över Atlanten. Det säger såklart en hel del om Jake Kasdans senaste snedsteg på komedikartan. Som mer än någonting annat känns som skrämselpropaganda över faran i att Apples produkter går att synka ihop med varandra.
Jason Segel och Cameron Diaz spelar gift par som fastnat i vardagsslentrianen där barn och arbete tar all tid från välbehövligt vuxenmys. I ett desperat försök att få till en nytändning i sängkammaren tar paret hjälp av ett stycke filmkamera som ska föreviga deras kärleksstunder för privat bruk, men det visar sig snabbt vara en väldigt dum idé när filmen högst olämpligt läcker ut till alla deras bekanta som vid tidigare tillfällen fått sig en iPad från Segel. Paret måste nu försöka få tag på samtliga exemplar av filmen genom att åka runt och försöka radera den från varenda surfplatta som synkat hem den filmade sexakten, vilket visar sig vara enklare sagt än gjort. Det som följer är en extremt gapig, plågsamt tråkig och allmänt horribel sörja där paret hamnar i den ena uttjatade situationen efter den andra.
Sex Tape är som ett lapptäcke med urvattnade sekvenser tagna från andra och betydligt mer lyckade komedier där det mest minnesvärda vid sidan av hur otroligt lite man skrattar (ingenting alls) är det faktum att Segel verkar ha hittat en fungerande diet som fått kilona att rasa på honom. Kasdan, som tidigare gjort den horribla Bad Teacher med Diaz i huvudrollen, fortsätter med sin generiska och taffliga regi visa att äpplet föll långt, långt från päronträdet och pappa Lawrence (som skrivit manus till filmer som Rymdimperiet slår tillbaka och Raiders of the Lost Ark).
Sex Tape är ungefär lika rolig som att råka bita sig i kinden. Sextiotre gånger på raken.
Bilden:
Inte heller på bildfronten är Sex Tape någon höjdare. Skärpan är ojämn och pendlar mellan acceptabel till på tok för mjuk mellan varven, medan färgerna av någon märklig anledning ser alldeles för röda ut. Svärtan levererar inte heller. Här finns flera sekvenser där mörka partier drar åt det lila hållet snarare än det svarta som såklart efterfrågas. Det är en okej bildkvalitet, men inte mer än så.
Bilden har formatet 1.85:1.
Ljudet:
Som vanligt med komedier av den här typen är det knappast någon större ljudupplevelse som bjuds på i Sex Tape, men det här DTS-HD Master Audio 5.1-spåret lyckas ändå leverera en klart godkänd ljudmix där dialogerna är välmixade, där de få surroundeffekterna som faktiskt finns med på ett hörn har en bra tyngd i sig och där musiken hela tiden ligger på rätt nivå.
Extramaterialet:
Inte mycket att hurra för. Ett par tråkiga bloopers, förlängda/bortklippta scener och några riktigt sövande kortare featurettes.
Ytterligare betyg
- Betyg 2
- 5 / 10
- Betyg 3
- 5 / 10
- Betyg 4
- 2 / 10
- Betyg 5
- 1 / 10