Ballers - Säsong ett
Ballers vill så gärna vara en ny Entourage, men undermåliga skådespelare sätter käppar i hjulet trots att Dwayne Johnson lyfter serien med sin närvaro...
Filmen:
Den såldes in stenhårt som en Entourage i sportvärlden och förväntningar skruvades därför upp rejält, inte minst med tanke på att HBO låg bakom produktionen, men under första säsongen av Dwayne "The Rock" Johnsons komediserie Ballers klarar den inte riktigt av att leva upp till hypen.
Storyn kretsar kring en före detta footballstjärna (spelad av Johnson) i Miami som numera arbetar som ekonomisk rådgivare till aktiva spelare inom den amerikanska fotbollen. Vi får följa honom i hans strävan att ständigt försöka hitta nya klienter, men också problemen som han tvingas hantera med sina nuvarande. Det frossas i lyx med vräkiga bilar, storslagna fester och droger som inte sällan för just tankarna till Entourage. Skillnaden är bara att där Entourage lyckades göra någonting roligt med majoriteten av sina karaktärer, så kämpar Ballers i en rejäl uppförsbacke. Johnson är som vanligt en urkraft vars naturliga charm räddar honom åtskilliga gånger när manuset svajar, men förutom hans charmiga sätt och Rob Corddry som lockar fram seriens största skratt, så är ensemblen oerhört svag. Skådespelarna som gestaltar sportstjärnorna är genomgående bedrövliga med Denzel Washingtons grabb John David som enda egentliga undantag. Det gör att scenerna där dessa sopor tvingas agera utan Johnson och/eller Corddry känns närmast outhärdliga.
Det spelar liksom ingen hur roll hur mycket drama eller humor som manusförfattarna försöker locka fram i dessa scener när skådespeleriet är så uselt att alla tänkbara känslostormar går åt skogen. Här vävs otrohet, rädslan för att bli arbetslös och glädje över att få förverkliga sina drömmar in med jämna mellanrum, men merparten av skådespelarna gör ett fenomenalt jobb att sabba allting gång på gång med överspel, underspel och icke-spel om vartannat. Serien lever egentligen bara upp när Johnson och/eller Corddry är med i bild. Då känns det nästan som att kolla på den Entourage i sportvärlden som förhandssnacket gjorde gällande. Men bara nästan.
Säsong två rullar just nu på HBO Nordic och glädjande nog har den börjat betydligt bättre än den här ojämna och på det stora hela rätt halvdana första säsongen. Därför vill jag råda er om att kämpa genom de svaga bitarna och helt enkelt ha lite tålamod: det blir bättre och med lite tur kanske den tredje säsongen (som nyligen utannonserades) på allvar träffar rätt i den Entourage-stämning som manusförfattarna så uppenbart strävar efter.
Ibland måste man helt enkelt tänka positivt. Även när den första säsongen av en TV-serie, som i det här fallet, lämnar en hel del att önska.
Bilden:
Precis som lyxen det vältras i under seriens gång, så känns fotot i Ballers oerhört påkostat - vilket speglar av sig även i Blu-rayutgåvan. Skärpan är på det stora hela toppen, färgerna så skarpa att de nästan klättrar ut ur skärmen och svärtan genomgående fenomenal. Enda smolket i glädjebägaren är att skärpan mellan varven känns lite väl mjuk, men i övrigt är det svårt att hitta något att klaga på.
Ljudet:
Även om det här DTS-HD Master Audio 5.1-spåret verkligen kommer igång och vräker på med rejäla baspartier och tung surround under festscener och fartfyllda sportsegment, så lämnas en hel del att önska i de lugnare partierna. Där och då känns ljudbilden väldigt platt och framtung, tyvärr.
Extramaterialet:
Ett par kortare bakomkulisserna-segment som inte är mycket att hänga i julgranen.
