Filmen:
Jag kan inte tänka på ordet Deja Vu utan att börja nynna på den gamla Yngwee Malmsteen-dräparn med samma namn. "Deeeja Vu, dreee-eeeams come thrue, i se myself, inside of you" (massivt trumfill). Ändå har jag lyckats kika på Tony Scotts svindyra sci-fi-thriller två gånger på Blue-Ray utan nynnande. Och jag är redo att berätta exakt vad jag tycker om denna utgåva.
Deja Vu är rn tät och invecklad thriller där vi får följa specialagent Doug Carlin (Denzel Washington) på en minst sagt märklig resa. Under utredningen av en terroristattack i New Orleans (en sprängd båt = 500 döda) stöter Carlin på ett FBI-team som arbetar med att kunna återuppbygga saker som tidigare har hänt med en slags förfinad tidsmaskin. Med FBI-agent Andrew Pryzwarra (Val Kilmer) och hans teams hjälp sätter Carlin efter terroristerna som sprängde båten (och innan dess dödade en viss Paula Patton).
Det är en hel del överdrivna sci-fi-moment i Deja Vu som man måste vara helt beredd på att svälja innan man kan njuta av den som film. Att realtidsrendera tredimensionella bilder av dåtiden är en av dem. Men som med så mycket filmlogik handlar allt om hur det framställs, och hur trovärdiga karaktärerna i filmen framstår som. Deja Vu innehåller en del problem, tycker jag, och tappar ibland tempo ganska drastiskt. Dock är den oerhört snygg, ibland mycket smart, explosiv, välspelad och energisk thriller. Den förmåt också att kittla tittarens fantasi på ett välkommet sett.
Bilden:
Deja Vu är en 1080p VC-1-utgåva som imponerar, stort. Buena Vista övertygar här med Deja Vu och hamnar allt närmare den överlag skyhöga kvalitet som Disney hittills bjudit på beträffande Blu-Ray-formatet. Deja Vu erbjuder fantastisk skärpa, väldigt lite grynighet och grumlighet samt samma översatuerade färger som Tony Scotts senaste filmer gjort. Scotts bildspråk och hans förkärlek för färgstyrka känns idag som ett signum för hans filmer, och precis som i Man on Fire ser Deja Vu väldigt speciell ut. Djupet i bilden liksom kontrastrikedomen är underbar, inte minst i filmens mörkare scener.
Ljudet:
Precis som i fallet med bilden är ljudet på denna utgåva mycket bra. Deja Vu imponerar rakt igenom med väldigt god dynamik, smart användande av surroundkanalerna och perfekt mixade dialogscener. Ljudet är kristallklart och innehåller massor av bas. Här, precis som i så många andra Blu-Ray-filmer, märks det tydligt att ljudet kodats i en högre bitrate då det känns mer nyanserat, högupplöst och kristallklart än i DVD-upplagan av Deja Vu. När båten sprängs i filmens inledande scen flåsade redaktionens Klipsch-bas så hårt att Mäkis tupé faktiskt lossnade från hans hjässa och flög hela vägen till den bakre delen av rummet.
Extramaterialet:
Extramaterialet i Blu-Ray-utgåvan av Deja Vu är ganska sparsmakat. Här återfinns fem borttagna scener som alla är ganska lama, några trailers från kommande Buena Vista-releaser samt samma feature som på DVD-versionen av filmen, kallad; "Surveillance Window". Här får man en bra inblick i arbetet med Deja Vu samt kommentarer från såväl Tony Scott som bräkproducenten Bruckheimer.