Skip to main content
Films

Den fördömde - Andra kriminalfallet

Rolf Lassgård jagar en seriemördare i Michael Hjorths andra del av TV-serien som tyvärr är förutsägbar och platt.
Johan Bergström 27 april 2011

Filmen:
I Den fördömde - Andra kriminalfallet kretsar handlingen åter igen kring den pensionerade kriminalpsykologen Sebastian Bergman (Rolf Lassgård). Efter vad som hände i första filmen är inte Rikskrim med chefen Torkel Höglund i spetsen, följt av Ursula och Vanja inte så sugna på att låta honom jobba igen. Men när en ny seriemördare börjar härja tvingas de be Sebastian om hjälp igen. Förfarandet är läskigt likt det seriemördaren Edward Hinze som Sebastian lyckades sätta fast i på mitten av 90-talet höll på med.

Slutet på den första delen bäddade upp för den här fortsättningen. De personliga relationerna fortsätter att engagera och den intressanta vinklingen med Vanjas band till Sebastian bidrar till spänningen. Men huvudspåret med seriemördaren brister i originalitet. Vi har sett samma saker femtielva gånger förr i alla Wallander och Beck-filmer. På ett sätt är det skönt att de dragit ner på antalet karaktärer att hålla reda på. Men det gör också att filmen blir förutsägbar och därmed slätstruken.

Rolf Lassgård är en mycket duktig skådespelare och även den här gången gör han en trovärdig roll med stort register. Moa Silén som spelar Vanja tillåts här spela ut lite mer vilket uppskattas. Tomas Laustila som spelar Torkel och Gunnel Fred som spelar Ursula gör desto mer ointressanta insatser. Den fördömde - Andra kriminalfallet börjar bra men börjar spricka i fogarna en bit in i filmen. Trovärdigheten brister och det ooriginella upplägget ger tyvärr en sur eftersmak.

Bilden:
Bilden i Den fördömde - Andra kriminalfallet gör inget större väsen av sig. De har inte lagt ner speciellt mycket energi på att snygga till bilden och det är oförsvarligt oskarpt och platt. Färgpaletten är tråkig och urvattnad som en trasa. Svärtan håller inte heller någon vidare kvalité. Det brusar hejvilt när det mörknar på och detaljerna är få. Filmen levereras på en BD50 med AVC-kodec och formatet är 1,78:1.

Ljudet:
Ljudmässigt hade jag inte förväntat mig nåt av filmen och lika bra var väl det. Det är en framtung DTS-HD Master Audio-mix anpassad för TV. Ljudet är framtungt och koncentrerar sig på de främre högtalarna där dialogen iallafall låter kristallklar. Surroundeffekterna lyser med sin frånvaro och basen får vila mest hela tiden. Den fördömde - Andra kriminalfallet låter som förväntat.

Extramaterialet:
Inget extramaterial.

Ytterligare betyg

Betyg 2
5 / 10
Betyg 3
5 / 10
Betyg 4
5 / 10
Betyg 5
1 / 10
Fullständig profil 265 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.