Alpine F1-föraren Franco Colapinto kraschade på Hungagoring, under tester som däcktillverkaren Pirelli håller för att förbereda sig för 2026 års enheter. Argentinaren var oskadd i en krasch vid kurva 11, en av de snabbaste på banan, men komplicerar ytterligare Colapintos vistelse i Alpine, eftersom hans prestationer ligger under hans teamkamrat Pierre Gasly, och fortfarande inte kan avsluta ett Grand Prix inom topp 12 den här säsongen.
Colapinto började säsongen som reservförare för Alpine, men befordrades i maj som ersättare för Jack Doohan. Colapinto var den föredragna föraren för den nya teamchefen Flavio Briatore, som ersatte Oliver Oakes, och bytet i förarsätet skedde omedelbart efter.
Men sedan hans befordran har Gasly överträffat honom sex av åtta gånger och Colapinto kom inte i mål tre gånger och kraschade två gånger i kvalet, enligt Motorsport. Colapinto är fortfarande den enda föraren med noll poäng, tillsammans med Doohan, som han ersatte (näst sämst är Oliver Bearman, med 8 poäng). Med vetskapen om att hans kontrakt som huvudförare ses över varje lopp kan han bli dumpad av Alpine när som helst.
Du kanske också är intresserad av: Alpine och FIA fördömer online- och rasistiska övergrepp mot Yuki Tsunoda efter incidenten med Colapinto