Real Madrid står inför nästa säsong med en hel del förändringar i truppen (nya spelare som Trent, Huijsen, Carreras och Mastantuono; utgångar som Modric, Vázquez och de ryktade avgångarna av Rodrygo och Ceballos). Med Mbappé och Vinícius bekräftade att leda lagets anfall finns det två spelare som kämpar om en fast plats i startelvan: Endrick och Gonzalo García.
På pappret verkade Endrick vara den spelare som fick flest chanser att spela regelbundet i år, efter att ha varit mestadels åsidosatt förra året. Men hans skador under sommaren, som kommer att göra att han kommer att missa de första matcherna för säsongen, gjorde det möjligt för den inhemska spelaren Gonzalo García, från Real Madrids B-lag, att kliva fram och bli den bästa målskytten i klubblags-VM, och var i startelvan tillsammans med Mbappé i semifinalförlusten mot PSG.
Båda spelarna vill stanna i Real Madrid, men enligt As skulle klubben bara välja en av de två. De känner att de båda behöver regelbundenhet för att utveckla sina färdigheter, och det kan de inte ha med huvudlaget, eftersom Mbappé och Vinícius alltid skulle vara startspelare.
Nu skulle klubben behöva göra ett val: en av dem skulle "flyttas" upp till huvudlaget som ordinarie, medan den andra troligen skulle lånas ut någon annanstans. Förväntningen är att en av dem kommer att ärva nummer 9 som lämnats vakant av Mbappé, som från och med nu kommer att bära Modrics nummer 10. Endrick har redan ett kontrakt med a-laget, men Gonzalo skulle behöva förhandla om ett nytt kontrakt om han skulle spela med a-laget, allt medan andra klubbar, inklusive i Premier League, är intresserade av 21-åringen.