Jag har alltid undrat varför det inte finns några snabbmatsmaskot-jobb i Sverige. Ni vet någon som är utklädd till en gigantisk kyckling eller ett popcorn och går runt för att göra reklam och hälsa folk välkomna till restaurangerna och matställena i USA. Det är ju the shit. Ian Lafferty har hur som helst haft "turen" att få ett sådant jobb som reklamdonut (mittenbilden) i en galleria. Men annars vore det skam att påstå att livet leker, det största bekymret är att han är 18 år och fortfarande oskuld. Japp, pinsamt värre att vara den enda virginen i kompisgänget. Men hans senaste internetragg är tänkt att råda bot på det problemet, en råhet brud från Knoxville som vill att han ska åka dit och träffa henne och lovar att löpa linan ut.
Jodå, Sex Drive är en komedi som rider (inga anspelningar...) på American Pie-filmerna, flirtar med Eurotrip och bjussar på en hormonladdad resa om en tonåringsjakt för att få sexdebuten avklarad och i bästa fall hitta lite sann kärlek på vägen. Fram tills det avgörande ögonblicket hinner man dock med en massa andra bispår som lite skoj med amishsamhället, muskelbilsporr och ultrapinsamma situationer.
Jag tycker persongalleriet är ganska schysst; Ian själv, hans machobror, Ians knubbiga sexfixerade kompis Lance och den kvinnliga barndomskamraten som bara finns med. Likadant tycker jag att man lyckas klämma in en hel del själ i filmen, det är aldrig speciellt rått även om vissa poänger är väldigt billiga. Humorfaktorn kan man naturligtvis diskutera och själv har jag aldrig varit så svag för Supersugen och 40 Year Old Virgin då skämten ofta blir för uppenbara och skämten styr handlingen, inte tvärtom. Men när jag väl skrattade åt Sex Drive så skrattade jag rejält. Kvalitet före kvantitet alltså.
Vad de flesta nog kommer ta med sig från Sex Drive är James Marsden (Cyclops i X-Men ni vet) som Ians brorsa som stjäl det mesta av showen tack vare en dynamisk rollkaraktär som genomgår en viss förändring genom filmens gång. Är man lagd åt emohållet så lär man även ta med sig att Fall Out Boy är med och spelar sig själva på en amishtillställning.
Jag kommer aldrig se Sex Drive igen utan den kommer förpassas till tusentals andra filmer som kom, sågs och inte segrade. Dels för avsaknaden av givande skämt och dels för att den känns slarvig rent visuellt, till exempel är klippningen otight. Men gillar man filmen vill jag absolut hänvisa till den amerikanska oklippta utgåvan med en hel drös extramaterial som är gjort med en liten (eller ganska stor) speciell twist. Den svenska utgåvan har inget bonusmaterial överhuvudtaget.