De senaste nyheterna om Israel och Iran. Myndigheterna i London har på fredagen gripit sex personer misstänkta för att ha orsakat allvarliga skador efter rapporter om ett bråk på en plats nära den iranska ambassaden i London.
Du kanske är intresserad:
- Trump erbjuder Iran ett sista fönster för kärnenergiavtal.
- Trump om att gå in i Israel-Iran-konflikten: "Jag kanske eller kanske inte gör det".
- Konflikten mellan Israel och Iran eskalerar när Trump kräver Irans ovillkorliga kapitulation.
Här är vad vi vet hittills:
- Metropolitanpolisen sa i ett uttalande: "Två män behandlades för skador på platsen och har förts till sjukhus för vidare behandling av London Ambulance Service."
- Polisen har spärrat av området medan inledande undersökningar pågår.
- De tillade: "Sex män har gripits misstänkta för grov misshandel - de är fortfarande i polisens förvar."
- En talesman för London Ambulance Service sa: "Vi kallades klockan 9.56 i dag (20 juni) till rapporter om ett överfall i Princes Gate, SW7."
- "Vi skickade ett antal resurser till platsen, bland annat ambulansbesättningar, sjukvårdare i snabbinsatsbilar och vår taktiska insatsenhet."
- "Vi behandlade två patienter på platsen och tog en till sjukhus och en till ett större traumacenter."
Incidenten inträffade på Prince's Gate, en plats som förknippas med diplomatisk verksamhet, under vad lokala rapporter beskriver som en protest mot Irans regering. Två personer behövde sjukhusvård efter att ha skadats. Attacken kommer samtidigt som konflikten mellan Israel och Iran eskalerar.