Svenska
Gamereactor
filmrecensioner
Storm

Storm

Vad som sägs vara den bästa svenska filmen på många herrans år är här. Kastvind eller orkan? Anna har sett Storm och vet svaret

Prenumerera på vårt nyhetsbrev här

* Obligatoriskt att fylla i

Stopp på belägg! Nyp mig i armen! Stoppa pressarna! Och en massa andra valfria kraftuttryck. Polisthrillerns förlovade land spottar plötsligt ur sig en sci fi-actionrulle och årtionden av istidsklimat som rått inom svensk filmindustri sedan Mäster Bergman tackade för sig är till ända. Eller kanske inte? Men vi tar det från början. För någonstans under hösten förra året dök det upp en trailer som inte liknade någonting som knåpats ihop i Sverige tidigare. De stilistiska stadsmiljöerna, actionsekvenserna och effektarbetet hade med lätthet kunnat förväxlas med en trailer för senaste serietidningsfilmatiseringen med Made in Hollywood-stämpel.

HQ

Det visade sig istället vara långfilmsdebutanterna Måns Mårlind och Björn Steins försök att tvätta bort ryktet om Sverige som ett U-land inom den nutida filmvärlden. Men smakar det så kostar det. Närmare exakt 24 miljoner kronor vilket är oerhört mycket pengar för en svensk film. En del av summan har så klart öronmärkts direkt till specialeffektbygget. Sedan har en hel del gått till att muta Mikael Persbrandt, Helena Bergström, Michael Nykvist och resten av alla obligatoriska linslusskådisar att till varje pris hålla sig undan från inspelningen. Skämt åsido, det är oerhört skönt att man valt att anlita några oprövade kort till huvudrollerna och inte det gamla vanliga gänget. Även om stora namn som Eva Röse och Jonas Karlsson finns med vägs det upp av mer okända förmågor som Eric Ericson, Christian Hollbrink och Sasha Becker som går in och levererar med trovärdighet.

Handlingen? Den uttråkade stockholmsbon DD blir uppsökt av Lova, en kvinna på flykt undan onda krafter som vill förgöra henne och som behöver DD:s hjälp. Han reagerar ungefär som man brukar göra när man blir konfronterad av mumbo jumbo-pratandes personer (ni vet vilka ni är!); blir lite irriterad och hoppas ingen ska ha sett det hela och tro att man verkligen känner personen. Storm är en film som till stor del utspelar sig nattetid där kampen mellan mörka och ljusa sidor står i centrum och där Stockholms innerstad i själva verket är en dimridå för något mycket större som pyr under ytan. Tänk er att Den Oändliga Historien korsbefruktat sig med Butterfly Effect i Matrix/Blade-förpackning. Men det handlar också om moral, samvete och tidens inverkan på den moderna människan.

Låter bra? Jadå. Det tycker jag. En del saker blir svårt att ta på allvar. Som när Eva Röse tror att hon är Catwoman, Aeon Flux eller vem som helst av seriehjältinnorna och överskattar sin egen förmåga och lyskraft. Sedan är storyn kanske för rörig för sitt eget bästa och vill använda sig av för många parametrar. Men det är hela tiden oerhört snyggt, välspelat och dynamiskt i utförandet vilket är något så sällsynt i svensk film att det känns viktigt att belöna när det väl dyker upp. Och även om Storm inte på något sätt kan släta över alla de gånger man tvingats se Helena Bergström sitta och snyfta i svarta underkläder med mascaran rinnandes längs kinderna så förlåter firma Måns Mårlind och Björn Steins debut en hel del och den duon står definitivt på de godas sida i kampen om Filmsverige.

Bara för att betona att Storm står för något nytt i svensk film så har man kostat på sig att leverera en snygg DVD-utgåva med plåtöverdrag (ni som har svenska Oldboy-utgåvan vet vad jag menar). DTS-spåret är bra men känns på sina håll inte så balanserat i mixningen. Å andra sidan vet jag sedan biobesöket att själva filmen är inspelad på extrem hög volym i vissa sekvenser så det ingår nog i konceptet. Härlig bild och fullgott extramaterial.

Detta är en annons:
Storm
Storm
Storm
Detta är en annons:
08 Gamereactor Sverige
8 / 10
overall score
Detta är Gamereactor-nätverkets medelbetyg Du kan sätta ditt eget betyg genom att klicka här

Relaterade texter

Storm

Storm

FILMRECENSION. Skrivet av Anna Eklund

Vad som sägs vara den bästa svenska filmen på många herrans år är här. Kastvind eller orkan? Anna har sett Storm och vet svaret



Loading next content