Gamereactor



  •   Svenska

Logga in medlem
HQ
Gamereactor
Videos

OnePlus 15 (Quick Look) – Konstruerad för ultimat prestanda

OnePlus senaste smartphone har världens snabbaste mobila CPU, samtidigt som den har en fantastisk skärm, ett brett kamerablock och ett smalt chassi.

Audio transcriptions

"Hej alla och välkomna till en ny Gamereactor Quick Look, den här gången tar vi en titt på helt nya flaggskeppet från OnePlus. Ja, det är så här nästa OnePlus-telefon ser ut.
Vi har faktiskt redan recenserat den nu på webbplatsen, vi filmar det här lite sent så jag ber om ursäkt för det, men det betyder att du förmodligen redan känner till de stora rubrikerna om vad som gör det här Android-flaggskeppet väldigt speciellt. För det första finns det uppenbara att få ur vägen först. Jag skulle inte säga specifikt att den här kopierar en iPhone, åtminstone inte inledningsvis."

"Årets iPhone Pros och Pro Max har en kamera som är en slags mesa som sträcker sig över telefonens bredd istället för som en liten ö på ena sidan. Man kan dock även argumentera för att detta ser ut som en äldre iPhone där kamerakratern var denna upphöjda bula på ena sidan av telefonens övre hörn. Visst, kameralinsens orientering och design ser tillräckligt distinkt ut, men när man tittar på hörnen, antennbanden, de två knapparna här, börjar den se väldigt Apple-lik ut. Till och med formen ser nästan ut som en iPhone och det är synd för jag kände att OnePlus, särskilt från 10:an till 11:an, hade bra idéer. Till och med förra årets 13 hade en mer distinkt designprofil, nästan maritim i sin blåa baksida i läderimitation. Det här gillar jag inte utseendet på, men lyckligtvis är det är det mest negativa som jag kan säga för bortsett från det är detta en fantastisk Android-flaggskepp. Så för det första, det enda som folk pratar om är att inuti finns ett batteri på 7 300 mAh. Detta är tack vare en uppgradering till kiselkarbid som innebär att man kan pressa ner densiteten i batteriets yta, mängden kiselkarbid och batteri som du sätter i telefonen utan att den ökar i storlek eller vikt eller mängden av värme som måste avledas genom telefonen. Det är fantastiskt och de telefoner som använder det kan packa batterier med mycket högre densitet i samma former. Det betyder att den här telefon kommer att göra dig två dagar. Den kanske till och med räcker i tre dagar, vilket är helt okänt."

"eftersom en vanlig Google Pixel-telefon för två år sedan knappt skulle räcka en dag. Och nu har vi ett flaggskepp som uppfyller alla krav och som tar dig tre dagar. På insidan har vi även hitta Snapdragon 8 Elite CPU som är stor och det är parat med denna ganska underbara 6,8-tums OLED-skärm. Den har 450 ppi, 165 hertz, 1800 nits, 10-bitars färgdjup. Det är i princip det bästa man kan få. Du kanske även har lagt märke till den här färgen. Den är trevligt att se OnePlus erbjuda distinkta färgvägar. Detta är ultraviolett, men den finns även i svart och sand, men jag tycker att den här lila nästan är väldigt lockande. Den levereras med 12 gigabyte RAM och 256 gigabyte lagringsutrymme eller 16 gigabyte RAM och 512 gigabyte lagringsutrymme. I tror att vi ganska säkert kan säga att det kommer att förbli rappt under hela den period som du har den oavsett vilken version du får. Den laddas med 120 watt kabel, 50 watt trådlöst, allt fantastiskt. Tyvärr, till min förvåning, har de avstått från Qi 2-standarden som ger Android-telefoner MagSafe-kapacitet. Nu gick Google med det i år och kallade det Pixel Snap, men konstigt nog har vi inte sett andra Android-tillverkare följa efter, vilket i praktiken skulle innebära att man kan köpa en Android-telefon och koppla in den i MagSafe ekosystem, vilket innebär att laddare, batteripaket, vad det nu kan vara, bara kommer att fungerar direkt med din Android-telefon. Det är en av de fantastiska sakerna med Pixel-serien i år, som inte har duplicerats här till min stora förvåning. Vad även är en stor överraskning är att efter att ha varit, jag tror att det var på OnePlus 9 Pro som gjorde detta först, var ett stort samarbete med Hasselblad. Nu är den legendariska kameratillverkaren inte längre associerad med det här kamerasystemet. De har tagit bort det. Det är märkligt nog på Oppo Find X9 Pro, som på sätt och vis är samma telefon som den här, men den är borta här. Vi får en 50 megapixel ultravidvinkel, en 50 megapixel telefoto och en 50 megapixel standard wide med en Sony IMX 906-sensor. Nu borde allt detta vara ganska bra fortfarande. Där finns exempel och allt det där i den fullständiga recensionen, som Kim skrev och han testade det ganska omfattande, men det verkar som om även om du inte nödvändigtvis gillar vad det ser ut som som jag inte gör, så är det en väldigt, väldigt övertygande enhet överlag. Snabbladdning, bra termik, underbar skärm och fantastisk batteritid. Och det verkar som att den kommer att säljas för runt 999 dollar, vilket också är ganska bra. Så håll ögonen öppna för mer. Vi ses på nästa."

Hårdvara

Fler

Videos

Fler

Filmtrailers

Fler

Trailers

Fler

Events

Fler