Filmen:
The Rock har väl inte precis rosat marknaden med prisvinnande rollprestationer men har många trogna fans och lever det glada livet så länge pengarna rullar in på kontot. I Welcome to the Jungle spelar han den hårde prisjägaren Beck som hamnar i skuld hos chefen. Han tvingas åka ner till Amazonasträsket för att hämta dennes son men det går inte helt smidigt. Beck hamnar snart mitt i en intensiv skattjakt, ett rebellkrig och måste samtidigt fly från den elake gruvmogulen Hatcher (Christopher Walken). Ett flereggat actionäventyr alltså.
Welcome to the Jungle är ingen bra film. The Rock är lika stel som en stelopererad hamster och känns inte trovärdig för fem öre. Men han har trots allt lite cred för musklerna och en allmänt grym actionhjälteframtoning. Sean William Scott kommer inte heller att få en Oscar utan det känns som att han fastnat i Stiffler-rollen och irriterar mer än Ipren-mannen. Welcome to the Jungle passar dig som diggar The Rock, perversa apor och menlösa spretiga actionäventyr utan substans.
Bilden:
Tyvärr levererar inte Welcome to the Jungle speciellt bra bild. Trots att den bara har några få år på nacken är den förvånansvärt oskarp och bruset ligger som ett irriterande filter över filmen. Svårt å säga om det beror på källmaterialet eller konverteringsproblem fast störande är det. Kom inte och säg att det är "regissörens intention" för då får jag krupp. Dessutom spöstraff till kameramannen som klantat till det rejält i några scener med sanslöst dålig skärpa.
Färgerna känns lite för påträngande men inte så farligt. Svärtan är också katastrofalt dålig med mycket black crush och jag började fundera på om nåt var felinställt men gick bet. Tokdåligt betyg blir det faktiskt inte för ibland ser det riktigt bra ut faktiskt, speciellt några dagsscener och close-ups. Filmen levereras på en BD-50 med AVC MPEG-4 kodec och formatet är 2,35:1
Ljudet:
Welcome to the Jungle bjuder på ett riktigt schysst Dolby TrueHD-ljudspår. Det pangas hejvilt och kulorna viner så det står härliga till i rummet. Kanske något för överdrivet användande av surroundkanalerna men det är läckert på något vis. Dialogen låter hyfsat detaljerad och bra balanserad. Ljudsnubbarna har dessutom lyckats med basen, den är läckert snärtig och tung där det behövs.
Extramaterialet:
Sony har belönat Welcome to the Jungle med en hel del extramaterial. Bland annat sex stycken korta featurettes på totalt 40 minuter men play-all funktion saknas vilket irriterar, de är dessutom värdelösa och tråkiga. Det finns också några borttagna scener på totalt 13 minuter där en förlängd scen med piloten är roligast. Jungle-vision innehåller 17 stycken ännu kortare klipp med lite intervjuer och filmtekniskt mumbojumbo. Det bästa är faktiskt det ena av två kommentatorspår med regissören Peter Berg och The Rock som har haft riktigt roligt under inspelningen.
Ytterligare betyg
- Betyg 2
- 5 / 10
- Betyg 3
- 8 / 10
- Betyg 4
- 4 / 10
- Betyg 5
- 5 / 10